Baza wiedzy

Najważniejsze i najbardziej przydatne informacje o korku, wszystkie zebrane w jednym miejscu dla Twojej wygody.

Korek pozyskuje się z kory drzew dębów korkowych, jest to drzewo szlachetne, wiecznie zielone. Rośnie w rejonie morza śródziemnego: Portugalii, Hiszpanii, Maroko we Włoszech i południowej Francji. Dęby korkowe żyją przeciętnie 150-180 lat, drzewa te mają przeważnie wysokość do 12 metrów i pnie o średnicy do 1.2 metra.

Pierwsze zdjęcie kory z drzewa odbywa się po osiągnięciu 60cm średnicy pnia w wieku 25 lat, każde następne okorowanie ma miejsce co 9 lat bez jakiejkolwiek szkody dla drzewa.

Następnie po zbiorze kory jest ona ręcznie sortowana i układana w stosach. Dzięki temu procesowi kora uzyskuje odpowiedni stopień wilgotności. Po odpowiednim leżakowaniu kora jest gotowana do procesu usunięcia skażenia mikrobiologicznego. Po tym procesie kawałki kory muszą wyschnąć.

Po wyschnięciu jest segregowana i przycinana na mniejsze kawałki.

Mniejsze kawałki są klasyfikowane pod względem jakości, jeżeli kora nie ma pęknięć i ma odpowiednią grubość to powstają z niej korki do butelek w pierwszym gatunku, drugi gatunek jest produkowany dla klientów indywidualnych natomiast zbyt chude kawałki korka są przetwarzane na inne naturalne produkty takie jak płyty i rolki korkowe, papier korkowy i korek tekstylny, reszta kory trafia do maszyn mielących ją na granulat korkowy.

X
ZAMÓW PRÓBKI